Avanos

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Avanos

Nevşehir'in Bağrından Kopup Gelen Asi 4 Genç

Allah ile Tanrı kelimelerinin arasındaki fark nedir?

ComeOnBabys
    ComeOnBabys
    Admin
    Admin

Rep Puanı : 25047633
    Rep Gücü : 0
    Aktiflik :
    Allah ile Tanrı kelimelerinin arasındaki fark nedir? Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Allah ile Tanrı kelimelerinin arasındaki fark nedir? Right_bar_bleue

Uyarı Seviyesi : Uyarı Yok
    Ruh Hali : Mutlu

Cüzdan
    Altın Altın: 1.003.000
    Para Para: 100.000.000

Allah ile Tanrı kelimelerinin arasındaki fark nedir? Empty Allah ile Tanrı kelimelerinin arasındaki fark nedir?

Mesaj tarafından ComeOnBabys Perş. Ara. 31, 2009 4:54 pm

Allah ile Tanrı kelimelerinin arasındaki fark nedir?

Bu konuyu açma nedeni: İnsanların garip düşünceleri olması ve çeşitli saplantılar

Amaç: Doğruyu bulmak...

Öncelikle Bu konudaki fikrimi belirteyim... Sonra yorumlarınızı bekliyorum... (Mümkünse alıntı yazı yapmayın. Fikrinizi belirtmeniz daha güzel olacak)

"Tengri" -> "Tanrı" Türkçe bir kelime...
    Yabancılar "Tanrı" kelimesini kullanmıyorlar değil mi?
    sadece Türkçe konuşanlar bu kelimeyi kullanıyorlar. Bizim şu anda yazdığımız konu başka hangi ülkede var? Türkçe konuşan ülkeler dışında yok!

Mesela ben başka dilleri konuştuğum zaman "Tanrı" Kelimesini hiç kullanmıyorum. O dillerde yok...
    Bir kaç dilde de örnek verirsek
    Arapça : Allah, rab (Kur'an-ı Kerim'de 99 isim var)
    Türkçe: Tanrı
    İngilizce: God
    Yunanca: θεός
    vietnamca: chúa
    ispanyolca: dios
    portekizce: Deus
    vs..
    ....

Ama bu Yüce Yaratıcıya verilen isimler kültürel farklılıklardan dolayı değişik anlamlar yüklenmiş olabilir. Bunda inancın etkisi çok tabiki ...

Bence;
    İnsanlarımızın televizyonda ki yabancı öğe ve kültür unsurlarını çok fazla olması nedeniyle
    bazı konularda hassaslaşmış olabilirler. Yüce yaratan "Allah" kelimesini tanrı olarak çevrilmiş. İnsanımız çoğu yabancı film, dizi, belgesel, program vb tv ürünlerini izlemiştir. Bu izlediklerini kendi kültür ve inancıyla karşılaştırır. İnancını karşılaştırdığında ise hristiyanların veya diğer dinlerin inancını kabul etmez. Kendi inancıyla tamamen ters. Çünkü; Müslümanlar hristiyanlığın ve diğer dinlerin bozulmuş bir inanç sistemine sahip olduğunu kabul ettiği için onların taptıkları "ilah"a inanmak ve tapmak tamamen ters gibi geliyor. Bunda tamamen haklılar çünkü inanç kalpten geçer. Kalpler iman etmedikçe; gerçek bir imana sahip olduğunuz sayılmaz.
    Hal böyle olunca "Tanrı" kelimesi günah keçisi gibi suçlanıyor. Hristiyanların ya da diğer inançlara inananların inandığına da ben inanamam. Benim taptığım inandığım "tanrı" değil "ALLAH"tır sonucu ortaya çıkıyor.

Bu sonuca göre;
    Hristiyanlar, museviler ve diğer dindekiler başka bir yaratıcıya ibadet ettikleri orataya çıkıyor.
    Yani islamiyetten önceki Atalarımız başka bir yaratıcıya mı inanıyorlardı?

SİZCE DOĞRUSU NEDİR?

Forum Saati Paz Nis. 28, 2024 11:52 am